19.11 Tattoo Witryna – Tatiana

Tatiana Kravtsova dla Tattoo Witryna:

Tatiana Kravtsova – Okt Ink

dla

1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty? Jak długo tym się zajmujesz?
  • Zawodowo zaczęłam tatuować w 2017 roku w Warszawie. Stopniowo zmniejszałam udział mojej poprzedniej pracy na rzecz tatuowania w studio, aż mogłam się tym zająć w 100%. Po prostu pewnego dnia zdecydowałam, że czas zająć się w życiu tym, co mi się podoba.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
  • W wolnym czasie gram w gry na PC i PS4, gotuję i opiekuję się moimi kotami. Lubię też malować i rysować – chyba jak każdy tatuator.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
  • Pierwszy tatuaż wykonałam swojej koleżance. To był prosty kwiat, który nie wymagał wielkich umiejętności, więc poszło w miarę gładko. Większy problem był z drugim tatuażem, ponieważ po 5 minutach pracy wytarła mi się prawie cała kalka. Trochę spanikowałam, ale udało się dobrnąć do końca.
4) Czy pobierałaś gdzieś lekcję rysunku? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą?
  • Jako dziecko chodziłam na kursy rysunku i coś tam mi z tego zostało. Poziom nauczania w moim mieście w tej dziedzinie nie należał do zbyt wysokich i z pomocą przyszedł mój tata. Kupował mi dużo książek, z których czerpałam wiedzę na temat rysowania. Najwięcej rysowałam w chwili, gdy zaczęłam tatuować, bo jedno napędzało drugie. Co do wykształcenia uważam, że bardzo pomoże, ale nie jest niezbędne. Najważniejsze to posiadanie dobrego smaku i wyobraźni.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
  • Przede wszystkim mocne nerwy. Wytrwałość i konsekwencja, a do tego trzeba umieć dogadywać się z Klientami. Dogadywać, bo tu nie chodzi o rozmowę w trakcie wykonywania tatuażu, a ustalenie wzoru itp.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
  • Niejednokrotnie. Nie boję się odmówić, kiedy wiem, że nie dojdziemy do porozumienia odnośnie wzoru. Tatuuję w konkretnym stylu i staram się podejmować prac, których nie byłabym pewna. Czasami Klient sam nie wie, co chce, albo z drugiej strony chce coś niemożliwego.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
  • Są ogólne zdrowotne przeciwwskazania, z którymi każdy powinien się zapoznać. Aktualnie toczy się dyskusja na temat tego, czy tatuować osoby poniżej 18 roku życia. W jednych studiach nie ma z tym problemu, ale w naszym studiu nie wykonujemy tatuaży osobom niepełnoletnim i zgadza się to z moim podejściem. Uważam, że młode osoby nierzadko chcą podążać za modą, zamiast wykonać sobie coś, co naprawdę by chciały.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? / Jak wybrać dobrego tatuażyste?
  • Przede wszystkim nie patrzeć na to czy jest znany, ile ma polubień na Facebooku i Instagramie, a tylko na to czy jego prace odpowiadają nam w 100%. Moim zdaniem ważne jest też to, czy dogadujemy się z tą osobą i zwyczajnie sam kontakt jest przyjemny, bo tylko kiedy panuje dobra atmosfera i wzajemne zrozumienie, można zaprojektować i wykonać dobry tatuaż. Odradzam pytania o opinie w grupach na temat tego, do jakiego tatuażysty pójść, ponieważ tyle ile ludzi, tyle jest różnych gustów.
9) Skąd czerpiesz inspirację?
  • Ponieważ tatuuję w większości florę i faunę, inspiracje czerpię z natury i otaczającego świata. Mogą to również być bajki, legendy, a nawet filmy.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
  • Pracuję w stylu neotradycyjnym, ponieważ uważam, że jest on dosyć elastyczny wobec pomysłu na wzór, z którym przychodzi Klient. Ten styl jest idealny dla osób, którym tradycyjna kreska nie wystarcza, ale nie chcą iść w kierunku tatuaży realistycznych. Co do trendów, coraz bardziej popularny staje się tatuaż minimalistyczny. W naszych czasach wiele osób uważa, że mniej – znaczy więcej, dlatego coraz częściej można zauważyć geometrię i ignorant style.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
  • Takim osobom polecam obejrzeć instagramowe profile znanych tattoo modeli 50+. Nie powiedziałaby, że wyglądają gorzej, a nawet wręcz przeciwnie  Jeżeli ktoś dbać o swoje ciało i tatuaż, to będzie się on prezentować dobrze w każdym wieku. Dodatkowo, tatuaże często pomagają starszym osobom w odmłodzeniu się.
    12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie? ak wybrać idealny wzór?
    Każdy przypisuje swoim tatuażom tyle znaczenia, ile potrzebuje. Jedni upamiętniają ważne chwile czy wydarzenia swojego życia, a innym dany wzór się po prostu podoba. Dla mnie tatuaż to przede wszystkim ozdoba ciała.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
  • Dzień obowiązkowo zaczyna się od kawy. Następnie pokazuje gotowy projekt Klientowi i ew. wprowadzamy modyfikacje. Przygotowuję stanowisko, co zajmuje sporo czasu i zaczynamy tatuować! Najczęściej pracujemy ok. 6 godzin dziennie, ale czasami siedzimy po 8-9, w zależności od wzoru i skóry Klienta. Na koniec sprzątanie stanowiska i powrót do domu, ale na tym praca się nie kończy. Wjeżdża druga kawka i rysuję projekty na kolejne dni, więc czasami dzień pracy tatuatora to prawie 12h.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
  • Tatuaż powstał dawno temu i nikogo to nie dziwi, że ludzie je sobie wykonują. Dziś trudno znaleźć osobę bez chociażby jednego, małego tatuażu, ale sama sztuka szybko się rozwija. Widać to po ilości nowych stylów i tatuatorów w każdym, nawet małym mieście.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
  • Zacznijmy od plusów! Oczywistymi są elastyczny czas pracy, nieoficjalny, luźny klimat w studiu. Dla osób, które są w branży od dłuższego czasu i prezentują wysoki poziom, to również dobre zarobki. Praca tatuatora pozwala na sporo podróży po świecie ze względu na możliwe guest spoty. Najważniejsze jest to, że to kreatywna praca, idealna dla twórczych osób.
  • Minusy to niestety duży wpływ na zdrowie osoby tatuującej. Cierpi kręgosłup i oczy, więc trzeba zwracać na nie dużą uwagę i dbać o siebie. Do tego dochodzi odpowiedzialność, ponieważ tatuaż nie tylko zostaje na całe życie, ale może mieć również wpływ na zdrowie. Elastyczny grafik może być również minusem, bo trudno zaplanować sobie najbliższą przyszłość. Problemem jest też przynoszenie pracy do domu, bo projekty trzeba narysować, a mi najlepiej rysuje się właśnie w domu. Dla osób początkujących problemem może być sam zakup dobrego sprzętu, bo maszynki, tusze, materiały nie są tanie.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami?
  • Przede wszystkim tatuowanie powinno się rozpocząć z pasji i potrzeby samorealizacji, a nie perspektywy dobrych zarobków. Nie można oszczędzać na sprzęcie i materiałach, bo to może się przełożyć na tatuaż i zdrowie Klienta. Nie ma co też czekać, aż ktoś – w tym przypadku studio – przyjdzie i wytłumaczy wszystko, a trzeba samemu poszukiwać dobrych praktyk i nawyków, i przyswajać je. Trzeba też rozumieć, że tatuaż to cała kultura i jeżeli nie odczuwa się przynależności do niej, to może lepiej poszukać czegoś innego.

To może Cię zainteresować:

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępni go! Dziękuje!

  • Dla klienta
  • Nasz profil na Facebook.com - polub nas
  • Nasz profil na Facebook.com - polub nas
  • Instagram
  • Instagram 2
  • Nasz profil na Youtube