Phetrus

Phetrus

Absolwent łódzkiej ASP, tatuator i współzałożyciel Sigil Tattoo. Przez pierwsze lata odcisnął szczególne piętno na studyjnym wizerunku tworząc jego wizualną identyfikację (logo, plakaty, wystrój wnętrza, autorskie tatuaże itp.). Jego proste i mocne w wyrazie formy mogą budzić skojarzenia z ikonografią totalitarnej propagandy. Sztuczna afirmacja mrocznych systemów była w swej istocie cyniczna i bardzo przewrotna. Wnikliwsi obserwatorzy mogli łatwiej odczytać intencje autora, biorąc pod uwagę, że eksponowane były m.in na squatach (gdzie autor pomieszkiwał), lub w postaci tatuaży na sporej części łódzkich punków, znanych z radykalnej postawy i stojących zawsze w kontrze do przejawów politycznego autorytaryzmu.

Uproszczone interpretacje tych, którzy nie znają kulturowych kontekstów, są oczywiście niewiele warte. W zrozumieniu mogłaby im pomóc wystawa “L-und”, na której prace Phetrusa stanowiły istotną część ekspozycji:
zobacz link
Phetrus pracował w Sigil Tattoo w latach 1998-2002. Na swoim koncie ma kilka wystaw. Otrzymał kilka nagród na Tattoo konwentach, m.in. na konwencji w Londynie. Obecnie pracuje w Londynie i w Lizbonie, gdzie założył swoje nowe studio “Black Bird”.